Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016

Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ: Σπουδαίο διπλό για την Γ.Ε.Αγρινίου στη Βόνιτσα με 71-59

Μεγάλη νίκη που τις δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στην κατάληψη ενός εκ των δυο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στο final four πέτυχε η Γ.Ε.Αγρινίου στο μεγάλο ντέρμπι με την Βόνιτσα επικρατώντας με 59-71.
Οι παίκτες του Τάσου Σταμάτη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-15 αλλά δεχόμενοι ένα σερί 7-0 η διαφορά πήγε στο πόντο με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου 14-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γ.Ε.Α είναι καταγιστική σε άμυνα και επίθεση και με ένα επιμέρους σκορ 9-27 πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με δέκα εννέα πόντους διαφορά 23-42. Μια ομάδα σαν την Βόνιτσα ήταν σίγουρο ότι θα αντιδράσει. Και αυτό έγινε με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όταν με ένα σερί 8-0 πήγε την διαφορά στους έντεκα 31-42.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το αρχικό σοκ ισορρόπησαν το παιχνίδι και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα ήταν μπροστά με 44-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βόνιτσα έκανε την μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή μείωσε μέχρι και στους έξι πόντους 57-63 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος αλλά η ομάδα του Αγρινίου με ψύχραιμες επιλογές διατήρησε το υπέρ της σκορ και επικράτησε με 59-71. Με αυτή την νίκη η ΓΕΑ έκανε το 4 στα 4 και παραμένει πρώτη στην βαθμολογία περιμένοντας το παιχνίδι του Καναλακίου αύριο στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό. Η Βόνιτσα βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 3 νίκες και 1 ήττα.
Διαιτητές: Αγγελος Λιότσος- Νίκος Λεκατσάς
Δεκάλεπτα:Α:14-15 Β:09-27 Γ:21-14 Δ:15-15
Βόνιτσα(Ζαβιτσάνος):Κακιούζης 9(2), Κοντογιάννης 17, Τζέφριος, Σολδάτος 11(3), Χαχαλός, Γεωργάκης 6, Μάρης, Μαζαράκης, Θειακός 16(1), Παπαγιάννης
Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης): Γυφτάκης 6, Τάγκας 14(1), Καλισώρας 9(3),Σταμουλάκης 6(2), Σταμούλης 7(1), Δάρλας, Σταυρόπουλος 2, Λιόκαυτος, Γεωργούλας 23(3), Ρέντζιος Ν., Τασόπουλος 4, Μινασιάν