Κυριακή 1 Απριλίου 2018

«Επεισοδιακή» νίκη του ΙΒC στην Βόνιτσα στον επαναληπτικό πρώτο ημιτελικό των PLAY OFF της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ

Επαναλήφθηκε χθες Σάββατο 31/3 στις 17.00 στο ΔΑΚ Βόνιτσας o πρώτος ημιτελικός των PLAY OFF της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ ανάμεσα στον Α.Ο Βόνιτσας και τον IBC μετά την ένσταση που είχε καταθέσει ο IBC, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το ροζ φύλλο μετά από έναν επεισοδιακό αγώνα με σκορ 75-78.

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ από τους φιλάθλους της Βόνιτσας που δημιουργούσαν μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, οι δυο ομάδες όπως και στο πρώτο παιχνίδι βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, με τη Βόνιτσα να παίρνει μια διαφορά τεσσάρων πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου(43-39).
Το τρίτο δεκάλεπτο στιγματίστηκε από την αποβολή του Καραμπά με αντιαθλητικό φάουλ, φτάνοντας τα πέντε, δίνοντας τη δυνατότητα στους αντιπάλους να μειώσουν σε 45-43. Ένα τρίποντο του Βαβέτση 3:16 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 55-50 αλλά οι Γιαννιώτες κάλυψαν τη διαφορά φτάνοντας στο 58-58 του τρίτου δεκαλέπτου.
Τα πρώτα τρία λεπτά του 4ου δεκαλέπτου ήταν καταστροφικά για τους γηπεδούχους. Ο πολύ καλός στο χθεσινό ματς Πρέντζας με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε γρήγορα το 60-65, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν εύκολα το καλάθι κάνοντας το 61-71 (5:47) πριν το τέλος και τη Βόνιτσα να χει πετύχει μόλις έναν πόντο με βολή του Τσατάλα. Ο Χρύσης σκόραρε για το 61-73 κάνοντας έναν μορφασμό προς την εξέδρα, με τον διαιτητή να του δίνει τεχνική ποινή και να τον αποβάλλει από το παιχνίδι. Κατά την έξοδό του γύρισε προς τον πάγκο της Βόνιτσας προκαλώντας με χειρονομίες και γκριμάτσες, με το ματς να ξεφεύγει και να υπάρχουν εντάσεις ανάμεσα σε παίκτες, παράγοντες αλλά και κόσμο. Τα πράγματα ηρέμησαν με την παρέμβαση της αστυνομίας και η Βόνιτσα κατάφερε απλά να μαζέψει τη διαφορά για το τελικό 75-78, με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ του ΙΒC και το επόμενο παιχνίδι να είναι στα Γιάννενα στις 15 Απριλίου.

Από τη Βόνιτσα ο Τσατάλας είχε 23 πόντους, με τον Θειακό να προσθέτει 18(1), ο Γεωργούλας 13(1), ενώ σχεδόν αλάνθαστος ήταν και ο Γάκης. Για τα Γιάννενα ο Πρέντζας πέτυχε 31 πόντους (5), ο Χρύσης 13(1), ενώ ο Ματσάγγας 12.
Διαιτητές: ΛΙΟΤΣΟΣ-ΤΣΙΝΓΚΟΣ
Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-39, 58-58, 75-78
Α.Ο Βόνιτσας(Βαβέτσης): ΤΖΕΦΡΙΟΣ, ΤΣΑΤΑΛΑΣ 23, ΓΑΚΗΣ 7(1), ΚΑΡΑΜΠΑΣ 2, ΣΟΛΔΑΤΟΣ 3(1), ΘΕΙΑΚΟΣ 18(1), ΒΑΒΕΤΣΗΣ 5(1), ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ 13(1), ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ 2, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ.
ΙΩΑΝΝΙΝΑ SPORTS CLUB(Χαντζάρας): ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ, ΜΑΤΣΑΓΓΑΣ 12, ΚΡΙΚΩΝΗΣ 7, ΚΑΚΑΤΣΙΔΗΣ, ΚΟΥΛΟΥΜΠΗΣ, ΠΡΕΝΤΖΑΣ 31(5), ΚΡΑΝΗΣ, ΜΑΛΛΙΟΣ 6, ΠΑΤΡΑΜΑΝΗΣ, ΧΡΥΣΗΣ 13(1), ΤΣΙΡΩΝΗΣ 1, ΔΑΣΚΑΛΟΣ 8(1).