Δευτέρα 27 Απριλίου 2015

Ο ΑΟ Παλαίρου ανεβάινει στην Α’ ΕΠΣ Πρέβεζας- Λευκάδας και στην Πάλαιρο στήθηκε πανηγύρι…

φωτογραφία (31)
Αίσιο φινάλε για την ανδρών του Α.Ο. Παλαίρου στον 2ο τελικό των μπαράζ ανόδου στην Α’ κατηγορία ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας, χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Αγίου Πέτρου Λευκάδας. Η Πάλαιρος αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την τοπική ομάδα και κέρδισε επάξια την άνοδό της στην Α’ κατηγορία, έπειτα από τριάντα χρόνια.
 Απόβαση στον Άγιο Πέτρο έκαναν οι Παλαιριώτες με δύο λεωφορεία και πολλά αυτοκίνητα γεμίζοντας σχεδόν τα δύο τρίτα της εξέδρας, αποτελώντας τον δωδέκατο παίκτη του Α.Ο. Παλαίρου και όλοι μαζί παίκτες και φίλαθλοι μια γροθιά ώθησαν την ομάδα μας θριαμβευτικά στα σαλόνια του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Αγίου Πέτρου κατάφερε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, στο 6ο λεπτό, γεγονός που έδειξε ότι θα είχαμε ένα πολύ δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι, μιας και η τοπική ομάδα για να αποκλείσει την Πάλαιρο ήθελε ευρύ σκορ 4-0. Η Πάλαιρος όμως αντιστάθηκε σθεναρά και στο 23ο λεπτό με ένα κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή ο Παπαζώης Αντώνης έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του τερματοφύλακα του Αγίου Πέτρου ισοφαρίζοντας, μέσα σε πανζουρλισμό πανηγυρισμών από τους Παλαιριώτες. Η γηπεδούχοι πλέον είχαν πολύ δύσκολο έργο διότι έπρεπε να πετύχουν τουλάχιστον τέσσερα γκολ. Δύο λεπτά όμως αργότερα κατάφεραν να πετύχουν το 2-1 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από έξω δεξιά στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κουνάβη. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63ο λεπτό η ομάδα του Αγίου Πέτρου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή παίκτη της, το οποίο δεν καρποφόρησε διότι ο εκτελεστής έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ. Έτσι στο 67ο λεπτό η Πάλαιρος κατάφερε την ισοφάριση όταν σε σύγχυση εντός της περιοχής ο Ματσίνγκο Αλέξανδρος έσπρωξε τη μπάλα προς το τέρμα και αμυντικός την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Η Πάλαιρος συνέχισε να επιτίθεται και θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε παραμένοντας στο ισόπαλο 2-2.
Στο φινάλε ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί στο γήπεδο, στα αποδυτήρια, στα λεωφορεία της επιστροφής και τελικά στην πλατεία της Παλαίρου.
Συγχαρητήρια στους παίκτες μας που παλικαρίσια κέρδισαν την άνοδο αλλά και στους φιλάθλους μας που για μια ακόμη φορά στάθηκαν δίπλα στη ομάδα.