Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ ΣΤΟ ΚΎΠΕΛΛΟ ΣΤΟ ΔΑΚ ΒΟΝΙΤΣΑΣ

Ο "ιστορικός" Πανιώνιος σταμάτησε την πορεία του Αίολου Αστακού στο Κύπελλο Ελλάδας. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου κέρδισε με 81 - 74 στο ΔΑΚ της Βόνιτσας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και απέκτησαν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 23 - 14 για τον Πανιώνιο και στο ημίχρονο οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 8. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφυγε πάνω από τους 10 πόντους, όμως ο Αίολος δεν παράτησε το παιχνίδι μειώνοντας, χωρίς όμως να πετύχει την ανατροπή.
Πρώτος σκόρερ για τον Αίολο ήταν ο Κακλαμάνος με 22 πόντους, ο Κουμπούρας πέτυχε 15 και ο Παπαδιονυσίου 11. Για τον Πανιώνιο πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάρλος με 17 και ακολούθησαν ο Καρύδας με 15, ο Πελεκάνος με 14 και ο Σακελλαρίου με 10.
Δεκάλεπτα: 15-24, 35-43, 48-61, 74-81.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος, Θεοδωράκος, Κουμπούρας 15, Παπαδιονυσίου 11(1), Κατσαρές 6 (1), Γκάτζιας 3(1), Κακλαμάνος 22 (4), Κιτσούλης 2, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 8, Λυμπάρης 3, Γκιζόγιαννης 4.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Μπάρλος 17 (1), Νοέας 3 (1), Αλίχοντζιτς 8, Πελεκάνος 14 (2), Σακελλαρίου 10 (2), Καρύδας 15 (2), Μίχαλος 4, Μπιλλής, Ματαλών, Μελισσαράτος 6, Δημητριάδης 4.